De ijskoude Noordpoolwind legt het noorden en oosten van Duitsland deels lam met sneeuw, ijs en spekgladde wegen. Scholen hebben ijsvrij, snelwegen zijn met kilometers lang stilstaand verkeer geblokkeerd, de luchthaven Frankfurt moest gesloten worden. Ook de binnenvaart is getroffen.
Ondanks de inzet van tientallen ijsbrekers moest het Middellandkanaal ten oosten van Magdeburg afgelopen vrijdag voor de scheepvaart worden gestremd. “Het risico op schade door drijvende ijsschollen is eenvoudigweg te groot”, laat Martin Gellner, woordvoerder van waterwegbeheerder WSA Elbe, weten.
De ijslaag is minstens 15 centimeter dik, met op veel plekken bergen van op elkaar gestuwde ijsschollen. Ook de kleinere waterwegen in Berlijn en de deelstaten Brandenburg en Mecklenburg-Vorpommern zijn dichtgevroren en deels vrijgegeven voor schaatsers.
Tekst gaat verder onder de video van WSA van het winterweer in januari
Sinds woensdag 4 februari, geldt ook op de verder in het westen gelegen zijkanalen naar Hildesheim en naar Salzgitter een vaarverbod. Hoe lang de stremmingen duren, hangt natuurlijk van het weer af. De Duitse weerdienst DWD waarschuwt voor de komende twee dagen, dus tot en met donderdagnacht, voor nog sterkere vorst, sneeuwval en ijsvorming voor heel Noord- en Midden-Duitsland. Daarna zou het milder worden.
Waddenzee
De straffe polaire oosterwind hindert ook het ferry-verkeer op de Duitse Waddenzee. De wind blaast als het ware het water weg waardoor extreme lage waterstanden zijn ontstaan. Rederij Norden-Frisia heeft tot en met zondag voor een onregelmatig vaarschema voor alle veerverbindingen aangekondigd. Het aantal vaarten per dag van en naar de eilanden Nordeney, Baltrum, Langeoog en Spiekeroog is teruggedraaid. Wanneer de situatie te gevaarlijk wordt vindt er geen overtocht plaats. Want ook in de aanloophavens op de Waddeneilanden vormt zich steeds meer ijs.



Foto’s van de ijsbrekers van de WSA op onder andere de Elbe en de Oder. Foto WSA
