Grote militaire oefening aan de Nederrijn

Een grote militaire oefening was afgelopen zaterdag aan de Nederrijn bij Kalkar. De oefening was onder de naam ‘Grand Crossing 2025’. Het ging om het overzetten van zwaar materieel over de rivier.

JUDITH STALPERS

Een eerdere oefening met het Duits-Britse pionier-bruggen-bataljon uit Minden. Archieffoto Carl Schulze / Bundeswehr.

Het is niet de eerste en enige keer want er zijn vaker legeroefeningen de komende tijd. De manoeuvres duren twee weken met het zwaartepunt aan de Rijn. De manschappen zullen volgende week ook bij Hameln aan de Weser een rivieroversteek oefenen. Dergelijke oefeningen vinden vaker plaats, maar in veel kleiner formaat. Naast de internationale coördinatie vormen de logistieke uitdagingen die een zo grootscheepse inzet met zich meebrengen, een deel van de oefening.

Colonnes en militaire boten

Met de oefening van afgelopen weekend deden zo’n 1200 soldaten uit vier NAVO landen mee. Sinds donderdag reden daarom al langere militaire colonnes door het Nederlands-Duitse grensgebied. En op de Rijn zijn tussen Emmerich, Kalkar en Rees waren vooraf al enkele dagen meerdere militaire boten actief. Zij bereidden het uitrollen van transportbruggen en tijdelijke veerponten voor.

Internationale samenwerking

Grand Crossing 2025 staat onder leiding van het Duits-Britse pionier-bruggen-bataljon dat in Minden bij het Middellandkanaal is gestationeerd. Het bataljon kreeg assistentie van Nederlandse en Italiaanse eenheden.

De Duits-Britse ‘pionieren’ zijn gespecialiseerd in het aanleggen van drijvende bruggen en tijdelijke veerboten voor militaire transporten. Nu gaat het erom in internationaal verband gecoördineerd samen te werken. De taak van het NAVO-team is om in een gesimuleerde oorlogssituatie een colonne van honderden zware militaire voertuigen naar de overkant van de brede, snel stromende Rijn te brengen. Volgens de website van het pionier-bruggen-bataljon kan binnen 15 minuten een veerpont worden geassembleerd. De aanleg van een drijvende brug zou 45 minuten duren.

Om de scheepvaart niet te veel te storen, werd nu geen brug aangelegd. Dat zou een meerdaagse stremming van de Rijn betekenen. Wel werden delen van die taak geoefend. Er werden wel veerponten geassembleerd die vervolgens het zwaar materieel overzetten. De manoeuvres begonnen in de nacht van vrijdag 27 juni op zaterdag 28 juni. Op zaterdag waren ze ook voor het publiek – op veilige afstand – te bekijken.

GERELATEERD