Grensrivier Oder vol viskadavers

15-08-2022

Rivier Oder in Polen

Lozingen van een nog niet geïdentificeerd gif(mengsel) zorgen voor een massale vissterfte in de rivier de Oder. Honderden vrijwilligers en professionele reddingswerkers aan de Duitse en aan de Poolse kant van de Oder scheppen vele duizenden dode vissen uit het water en van de waterkant.

JUDITH STALPERS

Vanaf Frankfurt aan de Oder tot aan de Oostzee vormt de rivier de landsgrens tussen Duitsland en Polen. Het Oder-Spree-kanaal is sinds donderdag 11 augustus gestremd voor scheepsverkeer, zodat het belaste water niet in het Spreegebied kan stromen. Ook andere zijarmen van de Oder zijn, waar mogelijk, afgesloten van de hoofdstroom van de Oder.

De deelstaten Brandenburg en Mecklenburg-Vorpommern waarschuwen de bevolking niet in het water te zwemmen of te vissen, honden niet van het water te laten drinken, dode vissen niet aan te raken en het water niet langer voor het besproeien van land en tuinen te gebruiken.

Op 9 augustus zijn in Duitsland, in de regio bij Frankfurt aan de Oder, de eerste dode vissen aangetroffen. Er werd direct alarm geslagen. Men wist toen nog niet of het hete weer of gif de oorzaak was. Toen kwam voor het eerst van de Poolse kant een officiële waarschuwing over giftige stoffen in de Oder. Sinds vrijdag analyseren milieudiensten intensief de dode vissen en het water op zoek naar de oorzaak. Nu blijkt dat er al tussen 26 en 28 juli meldingen van dode vissen waren vanuit verschillende Poolse gemeentes die aan de Oder liggen aan de centrale Poolse regering. Onder andere uit het stadje Ohlau (Oława), zo’n 300 kilometer stroomopwaarts.

Het heeft meer dan een week geduurd voordat de Polen de vissterfte openbaar maakte. Daarover is de Duitse overheid hoogst verontwaardigd. “Het gaat hier om een natuurramp van nog onbekende omvang”, aldus Steffi Lemke, de Duitse bondsminister van milieu, “Duidelijk is dat de Pools-Duitse communicatiekanalen in dit geval niet hebben gewerkt, anders hadden we veel eerder informatie gehad.”

Inmiddels worden langs de hele Oder tot aan de Oostzee bij de havenstad Stettin duizenden en duizenden dode vissen geruimd. Dit moet snel gebeuren, om stankoverlast te voorkomen, maar ook zodat slangen of vogels niet van de vissen gaan eten.

Eerste analyses wijzen erop dat het niet om zware metalen gaat, zoals kwikzilver of lithium, zoals eerste media berichtten. Nu spreekt de Poolse milieuminister van “onder andere hoog geconcentreerde zoutlozingen”. 

Milieuspecialisten vrezen dat de effecten van de ramp nog jaren de Oder en zijn oevers zullen belasten. De met name Poolse beroepsvissers die van de vangst van zoetwatervissen op de Oder leven, zijn de eerste, onmiddellijke slachtoffers.

Lozingen van een nog niet geïdentificeerd gif(mengsel) zorgen voor een massale vissterfte in de rivier de Oder. Honderden vrijwilligers en professionele reddingswerkers aan de Duitse en aan de Poolse kant van de Oder scheppen vele duizenden dode vissen uit het water en van de waterkant.

JUDITH STALPERS

Tags

GERELATEERD