‘Binnenlands vervoer stuwt binnenvaart’

31-05-2017

In de binnenvaart groeit het vrachtvolume in 2017 verder door, ondanks een haperende start. Dat voorspelt het economisch bureau van ING in zijn periodieke vooruitzicht transport en logistiek. Terwijl de volumes doorstijgen, staan de marges onder druk door gestegen brandstofkosten en hogere lonen.

Het kolenvervoer loopt weliswaar iets terug, maar er zijn veel meer containers te vervoeren. Ook de vraag in de fluctuerende tankvaart stijgt. Toch gaat het door prijsdruk financieel nog steeds niet voor de wind, al zijn hierop vele uitzonderingen en maakt goed ondernemerschap juist in de binnenvaart veel verschil, zo stellen de economen van ING.

Uit de vooruitzichten: “Na een periode met uitzonderlijk lang laag water en hogere vrachtprijzen, bleef dit in 2016 grotendeels uit. Hierdoor kelderden de tarieven weer en zakte de omzet 6 procent terug. In vracht ging er echter 2 procent meer door de wateren, vooral door groei bij verladers in de bouw en industrie”.

“In 2017 zal het volume ondanks de valse start met de stremming op de Maas bij Grave naar verwachting een verdere stijging van +2 procent laten zien. De kosten voor gasolie na een daling in 2016 in 2017 flink toenemen en ook overige kosten staan onder opwaartse druk. Naar verwachting lukt het om dit voor een stukje door te belasten en groeit de omzet op jaarbasis met zo’n 4 procent”.

De vooruitzichten voor de droge ladingvaart voor 2017 zijn ‘redelijk goed’, zo stelt ING. Zo groeit het containervoer sterk en is er nog marktaandeel te winnen. Voor het zand- en grindvervoer leidt de aantrekkende woningbouw en de nieuwe zeesluis bij IJmuiden voor extra vracht. Minder goed gaat het met het kolenvervoer (circa 10 procent van het totale ladingpakket) dat in een dalende lijn is gekomen door de sluiting van kolencentrales, al gaat het vervoer voor de staalindustrie gewoon door.

Tankvaart

De tankvaart deint mee op de ontwikkelingen op oliemarkt. Door sterk gedaalde en volatiele olieprijzen werd er in 2016 4,5 procent meer vervoerd, maar bij een lage termijnprijs kan het vervoersvolume in 2017 weer tegenvallen. Gunstig is in elk geval dat er door sluiting van een Zwitserse raffinaderij meer geraffineerd product naar de Bovenrijn wordt vervoerd. Voor de chemie blijft het beeld wel duidelijk positief. In 2017 en 2018 gaan de laatste enkelwandige tankers uit de vaart, maar het effect op de markt hiervan is naar verwachting beperkt.

Groeimarkt

Hoewel het zwaartepunt van de sector met 70 procent bij het internationaal vervoer ligt en de Rijn ook nog potentieel biedt, is het binnenland op alle fronten de groeimarkt voor de binnenvaart. Met een groot netwerk van ‘inland terminals’ dat nog steeds wordt uitgebreid, biedt de binnenvaart als ‘Blue Road’ hier duidelijk kansen als alternatief voor wegvervoer.

Het ING economisch bureau: “Door structurele problemen als versnippering en overcapaciteit laat de gemiddelde winstgevendheid in de binnenvaart te wensen over. De binnenvaart blijft door onder andere de grote investeringen, verschillende scheepsmaten, fluctuerende waterstanden en de invloed van grondstoffenmarkten een sector met imperfecties. Mede hierdoor is er ook een flink aantal binnenvaartbedrijven dat met goed management wél een goede rentabiliteit laat zien”.

Tags

GERELATEERD